top of page
oddech foto w tle_.png
oddech foto w tle  2.png

Oddychanie jest tak podstawową czynnością w życiu wszystkiego, co żywe, że każdą inną, niezbędną rzecz czy czynność porównujemy do powietrza lub samego tlenu. Jednocześnie coś, na co nie zwracamy szczególnej uwagi, również „traktowane jest jak powietrze”. Bo takie to oddychanie właśnie jest. Konieczne i dziejące się samo. Możemy przeżyć całe swoje życie nie zdając sobie sprawy, jak wiele można zrobić z oddechem. Czym są techniki oddechowe i co dają?


TECHNIKI ODDYCHANIA - CO TO WŁAŚCIWIE JEST?


Techniki oddychania to powtarzane cykle oddechowe, które są celowo wykonywane według określonego sposobu i w ustalonych pozycjach ciała. Bardzo ważne jest wykonywanie konkretnej liczby oddechów w ciągu minuty lub innego ustalonego odcinka czasu. Istotne jest również tempo samych oddechów, ich intensywność, długość i odstępy między nimi. Różne techniki oddychania można wykonywać w pozycji siedzącej, leżącej, jak i stojącej. Najważniejszym elementem postawy ciała w trakcie praktyki oddechowej są wyprostowane plecy. Zgarbiona czy pochylona sylwetka utrudnia pełne wykorzystanie możliwości płuc. 


TECHNIKI ODDYCHANIA I KORZYŚCI Z ICH STOSOWANIA


Według licznych badań i indywidualnych opinii, wprowadzenie w swoje życie technik oddechowych znacząco poprawia ogólny stan zdrowia i jakość życia. Może nawet wpłynąć na jego długość. Gdy przyjrzeć się bardziej szczegółowemu działaniu, można zyskać m.in.:


•    dotlenienie mózgu – podniesienie poziomu koncentracji
•    zmniejszenie uczucia zmęczenia 
•    lepsze radzenie sobie ze stresem
•    łatwiejszy relaks
•    zwiększenie pojemności płuc
•    poprawę jakości snu
•    rozluźnienie napięć w ciele
•    poprawę funkcjonowania układu oddechowego

 

TECHNIKI ODDYCHANIA RELAKSACYJNEGO


Techniki oddychania mają wiele wspólnego z jogą i medytacją. W podobny sposób umożliwiają rozładowanie napięć, redukują stres
i czynią życie spokojniejszym. Powstało ich wiele, dlatego warto wypróbować kilka i odnaleźć tę najlepszą dla siebie.
Poniżej krótki opis sposoby wykonywania i właściwości kilku naszych ulubionych technik relaksacyjnych.


Technika przeponowa


Jedną z najlepszych metod oddychania jest oddychanie przeponą. Polega ono na przesunięciu powietrza po wdechu nosem z płuc,
w dół, do przepony. Wówczas klatka piersiowa powoli opada, a brzuch się podnosi. Potem jest powolny wydech, najlepiej ustami,
który powinien być mniej więcej dwa razy dłuższy od wdechu. Warto położyć się na podłodze, trawie, łóżku i wykonać kilkanaście
lub więcej takich oddechów. Na stojąco czy siedząco, zwłaszcza w sytuacji stresowej, również warto sięgnąć po tę technikę.

 

Technika 7–2–11


Dobrą techniką stosowaną przed pójściem spać jest również metoda 7–2–11. Należy położyć się wygodnie. Biorąc wdech, odliczamy do 7, zatrzymujemy powietrze na 2 i przy wydechu liczmy do 11. To również dobra metoda na ukojenie nerwów przed stresującym wydarzeniem. 


Technika Sama Vritti Pranayama


W technice Sama Vritti Pranayama wdech trwa tyle samo co wydech. W trakcie wdechu i wydechu liczymy do czterech,
ponadto odliczamy również podczas przerwy pomiędzy oddechami. Pozwala to zrelaksować się oraz istotnie poprawić jakość snu. 


Oddech lwa


Sprawdzoną techniką oddechową jest również oddech lwa, w którym wydech jest przez bardzo szeroko otwarte usta z wystawionym językiem, wydając z siebie charakterystyczny odgłos, imitujący ten wydawany przez ryczącego lwa.

 

O wpływie oddechu na nasze zdrowie i psychikę mówi się od setek lat. Wiele cennych informacji na ten temat znaleźć można m.in.
w filozofii Dalekiego Wschodu. Według niej wierzy się, że oddychanie to nie tylko reakcja chemiczna, która zachodzi w naszym organizmie, ale również złożony proces energetyczny. Odpowiednio dotleniony organizm to dobrze funkcjonujące ciało i umysł.
Dotleniać siebie można wszędzie - w domu, szkole, pracy, samochodzie, w kolejce itd. Świeże powietrze nie jest niezbędne,
aby to zrobić, ale jeśli jest taka możliwość, korzystaj. Zwłaszcza w miejscach, gdzie wiesz, że to powietrze jest jakościowe,
czyli wolne od zanieczyszczeń.
I jak najczęściej odwiedzaj las.
Tak po prostu.

 

Źródła: 
Jogaakademicka.pl
Uj.edu.pl

 

bottom of page