top of page
fitoterapia foto w tle.png

FITOTERAPIA, CZYLI ZIOŁOLECZNICTWO. NA CZYM POLEGA?

Zioła i ich właściwości odkrywane i wykorzystywane przez ludzi są od tysięcy lat. Zioła są głównym składnikiem wszystkich tradycyjnych systemów medycznych. Posiadanie wiedzy na temat działania ziół było i nadal jest bardzo cenną umiejętnością.
W końcu rośliny i zawarte w nich naturalne składniki uratowały zdrowie i życie niezliczonej ilości ludzi i zwierząt. Obecnie jesteśmy świadkami i jeśli chcemy, to również uczestnikami, swoistego renesansu fitoterapii. Poniżej poświęcamy jej trochę więcej uwagi,
aby wyjaśnić, czym tak naprawdę jest. 

CO TO JEST FITOTERAPIA?

 

Fitoterapia, nazywana również ziołolecznictwem, to nie są żadne czary czy zabobony, jak często określają ją sceptycy tej metody radzenia sobie z problemami zdrowotnymi. Jest działem medycyny i farmakologii, który zajmuje się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych lub przetworzonych surowców pozyskanych z roślin. Obejmuje także stosowanie tych leków w profilaktyce i terapii różnego typu chorób.

 

Fitoterapią często określa się również gałąź medycyny naturalnej, alternatywnej, która skupia się na leczeniu wielu dolegliwości przede wszystkim różnego typu preparatami na bazie roślin. Wiąże się również z poszukiwaniem kolejnych leków roślinnych
oraz odkrywaniem nowych, fitoterapeutycznych zastosowań znanych już roślin leczniczych, m.in. na podstawie danych etnofarmakologicznych. 

 

Leczenie ziołami stosowane jest nie tylko w medycynie alternatywnej. Rośliny i pozyskane z nich substancje wykorzystywane są również w lekarstwach „klasycznych”, opracowywanych, zalecanych i stosowanych w ramach medycyny konwencjonalnej. Odpowiednio prowadzona i stosowana fitoterapia dostarcza organizmowi wielu wartościowych składników i witamin. Fitoterapia i leki roślinne są korzystne i bezpieczne, o ile pochodzą z dobrego źródła. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, warto je konsultować ze swoim lekarzem.


Przyjmowane zioła mogą bowiem wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi lekami lub zwyczajnie, z wielu różnych powodów, jak np. alergia, nie być dla nas korzystne. Zioła, w dużym skrócie, zawierają wiele różnych wartościowych składników, jak garbniki, flawonoidy, sole mineralne, liczne witaminy. O tym, co możemy zyskać sięgając po konkretne zioła z polskich lasów i pól,
przeczytasz w oddzielnych artykułach.


Odpowiednio dobranymi ziołami można leczyć większość znanych ludzkości chorób, w tym m.in.  choroby skóry, układu pokarmowego, oddechowego, serca, a także ból, w tym bóle menstruacyjne i wiele innych problemów zdrowotnych.
Zioła mogą stanowić również uzupełnienie leczenia konwencjonalnymi lekami. Warto korzystać z ich dobroczynnego działania już na wczesnym etapie choroby, ponieważ mogą wpływać na jej zahamowanie i zapobiegać kolejnym, dodatkowym dolegliwościom. Dobrze jest sięgać po zioła również wtedy, gdy czujemy się dobrze i zupełnie nic nam nie dolega. To wzmacnia organizm, usprawnia jego działanie i może chronić przed atakiem drobnoustrojów chorobotwórczych lub ich toksyn. Jak ważna jest profilaktyka zdrowotna, często przypomina i podkreśla zarówno medycyna konwencjonalna, jak i fitoterapia.
 
FITOTERAPIA I LECZENIE ZIOŁAMI. JAK PRAWIDŁOWO STOSOWAĆ ZIOŁA?
 
Najpopularniejszą formą sięgania po zioła są powstałe na ich bazie herbatki. W aptekach i licznych sklepach ekologicznych,
a czasem nawet w niektórych marketach, dostępne są zarówno same pojedyncze gatunki suszów ziołowych, jak i ich gotowe mieszanki, opracowane i nastawione na konkretne działanie. Fitoterapia i stosowane w jej ramach zioła przynoszą najlepsze efekty,
gdy przyjmuje się je regularnie, zgodnie z zaleceniami osób, które się na tym znają. 


Fitoterapia i wszystko, co wchodzi w jej zakres, nie przynoszą efektów natychmiast. Korzyści odczuwalne są zwykle po upływie kilku tygodni lub miesięcy. Z tego względu istotna jest systematyczność. Nie wystarczy przez miesiąc pić skrzyp polny,
by nasze włosy stały się mocniejsze. Wiele osób jednak często ma takie właśnie podejście i szybko kończy swoją relację z ziołami zarzucając im brak jakiegokolwiek działania. 
A żeby je dostrzec, potrzeba nie tylko odpowiedniego doboru ziół, ale również regularności i cierpliwości.

JAK JESZCZE MOŻNA STOSOWAĆ ZIOŁA W RAMACH FITOTERAPII?


Przyjmowanie ziół to nie tylko herbatki. Inną popularną metodą ich stosowania jest robienie naparów. Odpowiednio dobrane zioła wystarczy zalać w naczyniu gorącą  wodą, a następnie inhalować się parą wodną wzbogaconą o zawarte w ziołach składniki.
Tak zwane „parówki” oczyszczają drogi oddechowe, pozwalają zwalczać uciążliwy katar, a niekiedy nawet kaszel. Korzystnie wpływają również na skórę twarzy, m.in. poprzez usuwanie zalegających w jej porach zanieczyszczeń i dostarczając jej cennych, ziołowych składników.


Celem terapii ziołami jest przede wszystkim profilaktyka. Terapia ziołowa wzmacnia bowiem ciało i ducha, co znacznie utrudnia chorobom nie tylko rozwój, ale w ogóle pojawianie się. 

Jak jeszcze można wykorzystać zioła? Tego dowiesz się na warsztatach w Tak po prostu.

bottom of page